Kasutajate registreerimise ja autentimise süsteem KRAS

ELNET Konsortsium tellis riigihanke raames firmalt Mindworks Industries e-kataloogiga ESTER ja raamatukogusüsteemiga Sierra integreeritud veebipõhise kasutajate registreerimise ja autentimise süsteemi tarkvara.

E-kataloogi on nüüd võimalik sisse logida lisaks paroolile ka ID-kaardi, Digi-ID, Smart ID, Mobiil-ID ja osas raamatukogudes ka TAAT-teenuse kaudu. Nende kasutamisel on vaja teada ID-kaardi, Smart-ID või Mobiil-ID PIN 1.

TAAT-teenus ehk Eesti haridus- ja teadusasutuste vahelise autentimise ja autoriseerimise taristu võimaldab laiendada ühes asutuses kasutatavate elektrooniliste identiteetide kehtivust mitmete haridus- ja teadusalaste teenuste kasutamiseks. Kuna ESTERiga on liitunud paljud ülikooliraamatukogud, on lugejatele väga mugav, et kataloogi saab kasutada ka ülikooli kasutajatunnusega.
2018. aastal logisid kasutajad ESTER’isse, kasutades KRAS’i, üle 435 500 korra. Enim on salasõnaga (333 000) ja  ID-kaardiga sisenemisi (53 300).

Osa raamatukogusid võimaldavad lugejatel end veebis ka kasutajaks registreerida. Uusi kasutajaid registreeriti 2018. aastal läbi KRASi keskkonna 8244, lugejate andmeid uuendati 7386 korda.

KRASi kasutuselevõttu hinnati Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu auhinnaga Aasta Tegu Teadusraamatukogus 2017.