Kataloogimisjuhendite uuendamine vastavalt kataloogimisstandardile RDA (2022-2024)
ELNET-i raamatukogud on kasutanud kogude kirjeldamiseks MARC21 vormingut. RDA (Resource Description and Access) ehk rahvusvaheline kataloogimisstandard inforessursi kirjeldamiseks andis võimaluse MARC-i rikastamist RDA elementide ja väärtustega. Sellest tulenevalt uuendati ELNET-i raamatukogude kataloogimise juhendmaterjale lähtuvalt rahvusvahelisest kataloogimisstandardist RDA.
Uus standard RDA on välja töötatud eelkõige lõppkasutajat silmas pidades, eesmärgiga koondada autori teos, selle erinevad väljendused ja kehastused kasutaja jaoks võimalikult lihtsalt ning arusaadavalt. Kasutajal peab olema lihtne orienteeruda erinevate trüki-, audio- ja digiväljaannete vahel ning leida kiiresti sobiv väljaanne.
RDA ei ole seotud ühegi kindla andmevorminguga ja selle loomisel on arvestatud, et lisaks raamatukogudele saavad seda kasutada ka teised mäluasutused (muuseumid, arhiivid). RDA-s on olulisel kohal olemite ja objektide vahelised seosed, oluline on kasutada kontrollitud sõnastikke ja ontoloogiaid. RDA kasutamine loob raamatukogudele võimaluse liikuda MARC21 vormingust lingitud andmete ja semantilise veebi suunas.
Uue standardi RDA juurutamisel on liigutud ELNET-i raamatukogudes edasi sammhaaval. Kataloogimistöörühm on uuendanud laadide kaupa kõik kataloogimisjuhendid vastatavalt kataloogimisstandardile RDA. Uuendatud kataloogimisjuhendid toovad kaasa ka mõtteviisi muutuse, kus kehastusepõhine kirjeldamine on asendumas olemipõhise kirjeldamisega ja suurt rõhku pannakse olemite vahelistele seostele.
Uue standardi kasutusele võtmisel on oluline märkida, et kõiki varasemalt loodud bibliograafilisi kirjeid täies ulatuses ümber ei tehta ja uute kataloogimisjuhenditega vastavusse ei viida. Seega on e-kataloogis kirjeid, mis peegeldavad aega, mil veel ei olnud ELNET-i raamatukogudes kasutusel kataloogimisstandard RDA.
Uue standardi kasutusele võtmine on toonud kaasa ka vajaduse ajakohastada e-kataloogi ESTER, et see vastaks RDA uuetele andmenõuetele ja võimaldaks seeläbi kasutajatel lihtsalt ja arusaadavalt andmeid kätte saada. Näiteks lähtuvalt RDA reeglitest ei kasutata enam kirjetes lühendeid. Uus standard võimaldab täpsemalt välja tuua kirjastaja, levitaja ja trükikoja andmed. Raamatu kirjetesse on lisandunud uus väli eelispealkiri (ESTERi kuvas välja nimi ühtluspealkiri), mis näitab konkreetse raamatu seost teose või väljendusega. Sellele väljale märgitakse näiteks teose originaalpealkiri.