Kaanepildid, sisukorrad ja sisukirjeldused e-kataloogis ESTER

Projekti rahastas Euroopa Regionaalarengu Fond
EL regionaalarengu fond

E-kataloogi ESTER rikastamist Eesti teavikute kaanepiltide, sisukordade ja sisukirjeldustega on konsortsiumi raamatukogud juba mitu aastat ühe prioriteetse arendusena välja toonud. Sama ootust on rõhutatud ka e-kataloogi kasutajate rahulolu-uuringutes ja jooksvas tagasisides.

Tänasest on e-kataloogis ESTER kasutuses kaanepildi teenus EPIK.

EPIK

Teenus võimaldab lisada e-kataloogile ESTER raamatute, CD-de, DVD-de jt väljaannete kaanepilte, sisukokkuvõtteid ja sisukordi ning muuta e-kataloog seeläbi informatiivsemaks ja atraktiivsemaks. Andmeallikatena kasutatakse nii ELNET Konsortsiumi raamatukogude digitaalarhiive kui ka väliseid keskkondi. Algne arendusprojekt hõlmas: Rahvusraamatukogu digitaalarhiiv DIGAR, Tartu Ülikooli digitaalarhiiv DSpace’is, LibraryThing, Google Books ja Rahva Raamat. Andmeallikate ringi laiendatakse edaspidi veel.

Kaanepilte kuvatakse nii otsingutulemuste kui valitud kirje lehel, muu info kuvamiseks tuleb klikata kaanepildil valitud kirje lehel. Teenus sai nimeks EPIK, mis tuleneb sõnadest ESTERi KAANEPILTIDE KATALOOG. Andmebaas koguneb e-kataloogis ESTER tehtud päringute alusel, kuid võimalik on ka eraldi andmeid baasi laadida. Seisuga 28.01.2020 on täiendava infoga rikastatuna 61943 kirjet (väljaannet), neist kaanepiltidega 32440. Baas täieneb igapäevaselt ca 1500 kaanepildi võrra.

Uus lahendus asendab seni (aastast 2009) e-kataloogis kasutusel olnud rakenduse, mis kasutas andmeallikana vaid Google Books’i ja tõi e-kataloogi peamiselt välisteavikute kaanepilte.

Kogutud andmeid saab vastava teenuse (API) vahendusel kasutada ka raamatukogude teiste andmekogude, veebinäituste ja kataloogide rikastamiseks kaanepiltide jm lisainfoga.

Arendaja: Avalanche Laboratory OÜ
Testipartner: CGI AS

 

Seisuga 31.12.2019 oli e-kataloogis ESTER kokku 3 334 037 nimetust 10 037 692 eksemplariga. Andmebaasi ja ühise infosüsteemi haldamise ja arendamise eest Eestis vastutab Eesti Raamatukoguvõrgu Konsortsium ELNET.

 

Täiendav info:
Riin Olonen, arendusjuht, riin.olonen@www.elnet.ee
Urmas Sinisalu, projektijuht, EPIK teenuse haldur, urmas.sinisalu@www.elnet.ee