EBSCO andmebaasid kogu Eestile

Alates 2002. aastast on Haridus- ja Teadusministeerium rahastanud programmi EIFL (Electronic Information for Libraries) raames hangitavate EBSCO andmebaaside ostu Eestisse. Tänu sellele saavad kõik Eesti raamatukogud, infokeskused, haiglad ja riigiasutused kasutada EBSCO andmebaase tasuta.

EBSCO platvormil on kättesaadavad paljude erialade ja multidistsiplinaarsed referaat- ja täistekstandmebaasid. Kättesaadavad on nii teadus- kui populaarteaduslikud ajakirjad, raamatud, õppematerjalid, pildid jm.

Andmebaasidele juurdepääsuks on vajalik asutusele luua kasutajakonto. Üldjuhul on andmebaasidele juurdepääs asutuse arvutivõrgu IP-aadresside põhine. Raamatukogudel on õigus anda oma registreeritud lugejatele raamatukogule omistatud kasutajatunnus ja parool, et lugejad saaksid andmebaase kasutada ka koduarvutist. Seega võivad tuhanded teadus- ja populaarteaduslikud ajakirjad raamatukogude kaasabil jõuda iga Eesti elanikuni, kel on võimalik kasutada internetiühendusega arvutit.

Kui soovitakse registreerida raamatukogu või riigiasutust, tuleb aadressile marika.meltsas@elnet.ee saata raamatukogu või asutuse kontaktandmed ja IP-aadresside vahemik. Üksikisikud peaksid andmebaasi kasutajatunnuste saamiseks pöörduma raamatukogusse, kus ollakse registreeritud lugeja.

Pange tähele, et andmebaasides otsides tuleb otsisõnad sisestada inglise keeles. Nende leidmisel on abiks Eesti märksõnastiku eestikeelsetele terminite ingliskeelsed vasted.

Vaata EBSCO kasutusjuhendit (koostatud Tartu Ülikooli raamatukogus).

EBSCO andmebaasides sisalduvad ajakirjad

EBSCO Academic Search Complete
EBSCO Business Source Complete
EBSCO Health Source: Nursing/Academic Edition
EBSCO Health Source – Consumer Edition
EBSCO MasterFILE Premiere

Loe lähemalt Marika Meltsase artiklist Elektroonilise raamatukogu võimalikkusest Eestis (ilmus Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu aastaraamatus 2002. aastal).